Nowa strona fingerprintweb.pl

Aspekty prawne zdjęć stockowych Depositphotos

środa 16-01-2013
Pozycjonowanie i optymalizacja

Aspekty prawne stocków, czyli porównanie licencji na podstawie banku zdjęć stockowych Depositphotos. W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na korzystanie z legalnych źródeł pozyskiwania różnego rodzaju plików, jednak w niektórych przypadkach nieświadomie łamiemy odpowiednie licencje i tym samym zachowujemy się w sposób nieuczciwy co do twórcy, czy osoby udostępniającej dane pliki. Jeśli potrzebujemy do naszych projektów zdjęć, fotografii czy odpowiednich plików wideo, najprościej i najtaniej kupić je w banku zdjęć stockowych, ale żeby wykorzystać je w legalny sposób, musimy zrozumieć na czym polegają odpowiednie licencję. Wykorzystamy do tego celu bank zdjęć stockowych Depositphotos.com, który na swojej stronie zamieszcza dokładne informacje na ten temat.

Licencja standardowa Kupując odpowiedni plik na licencji standardowej musimy trzymać się odpowiednich zasad. Jeden plik możemy użyć lub wykorzystać do stworzenia dzieła zawsze jeden raz. W takim wypadku jeśli przykładowo chcielibyśmy mieć to samo zdjęcia na dwóch stronach www, musimy wykupić je i pobrać dwa razy lub skorzystać z licencji rozszerzonej. Do jakich celów można użyć pliku na licencji standardowej? Po pierwsze możemy wykorzystać pliki do użytku osobistego, wydruku plakatów, nadruków a również do reklamy i promocji, czyli materiały drukowane jak katalogi, ulotki, kartki promocyjne z pozdrowieniami, prezentacje, prezentacje wideo i tego rodzaju rzeczy, ale pod warunkiem, że nie wykorzystamy tego do dalszej odsprzedaży, licencjonowania czy innych sposobów dystrybucji. Do tego można stosować pliki w mediach drukowanych, czyli magazynach, gazetach, artykułach, okładkach książek, pokazach teatralnych, transmisjach czy w wideo. Możemy również wykorzystać publikacje elektroniczne, natomiast na stronach internetowych musimy pamiętać o tym, że pliki możemy dodawać tam w maksymalnej rozdzielczości 1024x768 pixeli. Większa wartość jest zabroniona z racji ochrony praw autorskich. Kilka słów o licencji rozszerzonej Ogólnie wszystko czego zabrania nam licencja standardowa możemy uzyskać na zasadzie licencji rozszerzonej, ale ta dzieli się na 5 typów, które widać na poniższym obrazku.

EL1 to najtańsza, ale i najmniej rozbudowana propozycja, natomiast EL5 zapewnia nam największe możliwości. Sprawdźmy po kolei co dostajemy w każdej z tych licencji. Pierwsza, czyli EL1 zapewnia nam możliwość pracy na wielu stanowiskach przy jednym pliku, ale z zastrzeżeniem że prace będą odbywać się w organizacji użytkownika i z zastrzeżeniem, że takie osoby muszą być zatrudnione przez użytkownika lub muszą być jego niezależnymi kontraktorami. Jeśli chodzi o różnice w porównaniu z licencją standardową, mamy tu możliwość dzielenia pliku z innymi osobami.

EL2 czyli reprodukcja nieograniczona – mamy tu możliwość drukować kupione pliki bez ograniczeń ilościowych. Do tego wliczamy tu warunki z licencji standardowej plus licencji EL1

EL3 czyli produkty do odsprzedaży z ograniczonym nakładem. Możemy wykorzystać plik do jednego zastosowania w takich ilościach:

  • 2 000 sztuk dla dzieł sztuki (obramowanych wydruków), odzieży, przedmiotów rozrywki, zabawek
  • 10 000 dla podkładek pod myszy, kubków, kalendarzy
  • 100 000 dla produktów papierowych jak wizytówki, poddruki czy naklejki

EL4 czyli produkty elektroniczne do odsprzedaży. Mamy tu możliwość wykonać szablon strony www, wiadomości pocztowej, kartek broszur i tak dalej w przypadku nieograniczonej reprodukcji do odprzedaży

EL5 czyli produkty do odsprzedaży – nieograniczony nakład, dostajemy tu to samo co w punkcie El3, ale nie ma ograniczeń co do ilości wykonanych produktów.

Żeby lepiej przybliżyć sobie warunki i wszystkie typu licencji możemy wejść na stronę http://pl.submit.depositphotos.com/comparison.html. Zobaczymy tam zarówno możliwości co do wykorzystania plików jak i sposoby, w które mamy możliwość je nabyć. Warto szanować pracę fotografów, twórców grafiki czy wideo i korzystać z plików zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Autor Marek Michałowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola wymagane, są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Załóż konto w serwisie Gravatar, by dodać swoje zdjęcie do komentarza.