Nowa strona fingerprintweb.pl

Blogger

środa 07-03-2012

Ostatnio mieliśmy przyjemność poznać platformę do darmowego prowadzenia bloga o nazwie Blogger/Blogspot.
Blogger został stworzony przez firmę Pyra Labs w 1999r, po kilku latach rozwoju i zdobywania popularności całą schedę przejęło Google. Aplikacja została udostępniona całkowicie za darmo i połączono ją z kilkoma innymi usługami Google.
Grupa FingerprintWeb.pl została poproszona o wprowadzenie poprawek do szablonu, który ktoś inny zaprojektował i zaprogramował. Nie będę się tutaj rozwodził nad błędami  w kodzie strony, ale nad błędami już w początkowym etapie. Na poziomie projektowania.
Przyjęcie zlecenia pod platformę w której nie ma się doświadczenia wiąże się z wieloma godzinami poznawania jej możliwości i testowania funkcjonalności. Projekt powinien być dostosowany do platformy, pod którą ma działać, niestety czasem ktoś nie odrobi zadania domowego.

Bardzo często wizja graficzna serwisu może zostać wprowadzana nawet w najbardziej abstrakcyjny sposób. Warunek jest jeden. Własna aplikacja, własny serwer i dobrzy programiści. Platforma Blogger ze względu na współdzielenie usługi na serwerach Google musi wprowadzać dodatkowe obostrzenia w działających aplikacjach. Jest to uwarunkowane bezpieczeństwem serwera i stabilnością działania aplikacji z której aktualnie korzysta tysiące jak nie miliony użytkowników.

Projektowanie powinno rozpocząć się od poznania kilkunastu, kilkudziesięciu innych już istniejących stron pod daną platformę. Wtedy można łatwo zauważyć, że niektóre elementy się powtarzają i nie jest to spowodowane tym, że tak lepiej wyglądają albo autorzy tych blogów po prostu chcą by tak to wyglądało. Jest to spowodowane ograniczeniami systemu lub ograniczeniami wtyczki, która obsługuje dany typ zdarzenia na stronie.  Takie badanie otoczenia pozwoli nam stworzyć listę elementów do sprawdzenia, czy się nie mylimy. Dla projektanta czytanie dokumentacji lub kodu źródłowego strony internetowej może być niemożliwe, bo w końcu nie jest programistą. Ale może się stać zwykłym użytkownikiem danej platformy i zobaczyć to co będzie widział klient. Na pewno wtedy większość elementów z naszej listy do sprawdzenia po prostu zniknie, nie ma wyjścia dany element musi tak wyglądać lub zawierać określone dane.

W projekcie z którym mieliśmy do czynienia , projektant zrobił kilka poważnych błędów, których koncepcja została przedstawiona klientowi i zaakceptowana.  Głównie chodziło o sposób prezentacji miniatur, które są pobierane tylko w zadanych wymiarach z Picasy oraz o dane wyświetlane we wtyczkach.
Naszym zadaniem było co prawda dostosowanie i prawidłowe wyświetlanie strony pod różnymi przeglądarkami, ale zwróciliśmy też uwagę na te nieścisłości w projekcie. Pozwoliło to jeszcze przed zakończeniem projektu odpowiednie nastawienie klienta końcowego i wyjście z całej sytuacji z tarczą, a nie na tarczy.

Dodam jeszcze od siebie, że Google i Pyra Labs bardzo ciekawie zaprojektowały tworzenie własnej skórki z wykorzystaniem elementów kodowania XML w celu prezentacji wpisów i odpowiednich elementów całej strony, ale dokumentację programistyczną mają na bardzo niskim poziomie w porównaniu do np. WordPress Codex.

Podsumowując, blogger to fajna darmowa platforma pod prowadzenie swojego bloga ale wymagająca wiele uwagi pod kątem projektowania i programowania skórki dla tego systemu. Każdy projektant powinien pamiętać, że pełną swobodę zapewnia jedynie platforma uruchomiona na własnym serwerze. Wtedy jedynym ograniczeniem programisty wdrażającego projekt jest są jego wiedza i umiejętnośći wprowadzenia danych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Pola wymagane, są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Załóż konto w serwisie Gravatar, by dodać swoje zdjęcie do komentarza.